ماموریت شرکت آب و فاضلاب منطقه 4 شهر تهران

تامین و توزیع آب شرب بهداشتی با استانداردهای مورد قبول بین المللی برای منطقه 4 با جمعیت ثابتی بالغ بر 1.5 میلیون نفر و بیش از 500 هزار نفر مهمان روزانه که نیازبه تلاش عظیمی دارد. اهمیت این کار وقتی بیشتر نمایان می شود که بدانیم، قدمت تاسیسات آبرسانی منطقه و خطوط انتقال آن در این منطقه به بیش از 40 سال می رسد و باتوجه به افزایش جمعیت این محدوده طی سال های اخیر، به تناسب، این تأسیسات اصلاح و بازسازی و توسعه یافته ای و هم اکنون علیرغم کمبودها دارای 1411کیلومتر خط توزیع در 86 کیلومتر مربع مساحت با 67 فشارشکن می باشد.

بافت فرسوده منطقه مشکلاتی را برای شرکت ایجاد می نماید. در مواقع خاص (همچون بحران آب سال 80) معضلات فراوانی برای اداره امور آبرسانی شهر به وجود می آید، خصوصاً که شبکه آبرسانی تهران بزرگ هیچگاه برای شرایط بحران طراحی نشده و پیش بینی های لازم از این بابت در آن لحاظ نگردیده است.

کاهش سرانه آب تهران بزرگ به دلیل افزایش جمعیت و مصرف طی 40 سال اخیر، باعث رویارویی تهران با موقعیت بالقوه بحران آب خصوصا در سالهای کم بارش گردید.

شرکت آب و فاضلاب منطقه 4 شهر تهران ماموریت خود را کمک به ارتقای سطح بهداشت و بهبود کیفیت زندگی شهروندان از طریق فراهم ساختن امکان برخورداری عادلانه , مستمر و پایدار از آب آشامیدنی و بهداشتی مورد نیاز شهر می داند و تلاش می نماید، این ماموریت را با نوسازی یا ایجاد تاسیسات آب و فاضلاب شهری متناسب با نیاز شهر تهران،بهره برداری درست از تاسیسات موجود و ارایه خدمات شایسته به مشترکان به انجام برساند. بدیهی است پیشنهادها و انتقادهای سازنده همشهریان در انجام این ماموریت بسیار موثر است.

  

یکی دیگر از وظایف شرکت آبفای منطقه 4 شهر تهران جمع آوری فاضلاب شهری می باشد که این موضوع نیز به دلیل بافت فرسوده شرکت و قدمت آن و ترافیک شهری با شبکه مترو روبرو می باشد و در حال حاضر در نواحی 2و 3 و در بخش هایی از ناحیه یک فاضلاب شهری اجرا و نصب انشعاب و جمع آوری و انتقال آن به تصفیه خانه در حال اقدام می باشد که با توجه به بالا آمدن آبرسانی زیر زمینی در محدوده شرکت یکی از ضروری ترین نیاز جهت رفع شکل و بالا بردن ضریب بهداشتی و زیست محیطی به شمار می رود.